|
|
|
Morning Sun
  • Frontenac dominates All-CNC

  • The Crawford-Neosho-Cherokee League released its All-League selections Tuesday and Frontenac led the way with 16 overall selections in baseball and softball, including a sweep of Coach of the Year honors for baseball coach Bill Sullivan and softball coach Cassie Buche.

    • email print
  • The Crawford-Neosho-Cherokee League released its All-League selections Tuesday and Frontenac led the way with 16 overall selections in baseball and softball, including a sweep of Coach of the Year honors for baseball coach Bill Sullivan and softball coach Cassie Buche.
    Frontenac baseball went through league play 14-0 with doubleheader sweeps of Colgan, Riverton, Galena, Baxter Springs, Columbus, Southeast and Girard.
    Junior infielder Brett Macary led three Frontenac first team selections by being the lone unanimous selection. Macary was joined by senior pitchers Matt Standlee and Blake Vail.
    Macary batted .420 with no homers, seven doubles, five triples and 22 RBI; No. 15 led Frontenac in doubles, triples and slugging percentage (.630).
    Standlee finished 5-1 with a 1.66 ERA and 58 strikeouts in 38 innings. At the plate, he batted .375 with two home runs and 29 RBI; on a particularly effective offensive night in Galena, Standlee left Cherokee County with his only two homers and 10 RBI.
    Vail posted a 8-0 record with a 2.01 ERA and 52 strikeouts in 45 1/3 innings and he led Frontenac with a .500 batting average, plus 19 runs scored, 28 hits and 18 RBI.
    Senior catcher Bryan Wade (.365, 20 runs scored, 16 RBI, team-high 12 stolen bases), senior first baseman Blake Barto (.323, 16 RBI) and senior center fielder Bryce Burdette (.281, team-high 24 runs scored, 10 RBI, six SB) made the second team and senior outfielder Gus Brunetti (.361, 12 RBI) made it a lucky seven Frontenac players with his honorable mention.
    Class 3A state champion St. Mary’s Colgan was represented by junior pitcher Christian Cedeno and speed demon senior outfielder Nate Grimaldi (first team), senior pitcher V.J. Piccini and junior outfielder Colton Gilbert (second team) and freshman catcher Ryan Cedeno (honorable mention).
    The Panthers won their state record 17th state baseball title, defeating Silver Lake (second in the state with 15 baseball titles) 10-0 last Friday.
    Girard landed both infielder Nate George and outfielder Nick George on the first team, plus infielder Cody Grilz second team and pitcher Jordan Baker honorable mention. The Georges and Grilz were all seniors, while Baker was a sophomore and one of only six underclassmen selected All-CNC baseball.
    Southeast was represented by senior outfielder Josh Thompson on the second team and senior infielder Bryan Horgan honorable mention.
    Frontenac softball finished its league slate 13-1 and the Raiders earned five, count them five of a possible 11 nods on the first team, four of them unanimous for senior pitcher Lindsey Gorham, senior infielder Nayna Fields, junior infielder Rachel Amershek and senior outfielder Jennifer Long.
    Senior catcher Sam Bonner was the other Raider on the first team and her fellow seniors Ashton Alex (second team) and Libby Warrick (honorable mention) gave Frontenac seven players receiving All-League honors.
    Entering the state tournament, Gorham had a 18-1 record and 1.50 ERA. Notable statistics for the other selections include a team-high .437 average and 11 stolen bases for Long, a .424 average and 20 RBI for Amershek, a .386 average, a team-high seven triples and a team-high 23 RBI for Fields, a .391 average and 16 RBI for Bonner, a .350 average and nine RBI for Alex and eight RBI for Warrick.
    Page 2 of 4 - League runner-up Girard fielded three on the first team — sophomore pitcher Alissa Schroeder, junior infielder Carly Heatherly and senior outfielder Hope McLeod, an unanimous selection — plus two (pitcher Ashley Johnson, infielder Madison Smith) on the second team and one honorable mention (Hannah Jones). The Trojans were the only CNC team with a win against Frontenac.
    Southeast turned a 8-6 CNC mark into four selections: senior outfielder Tori Colvin (first team), senior infielders Alex Yeoman and Kalee Ewbank (second team) and junior catcher Amy Martin (honorable mention).
    Colgan picked up three selections, all seniors: infielder Abbie O’Brien and outfielder Amanda McBride both second team and pitcher Ali Noyes honorable mention. Noyes stepped into the unenviable position of being the Colgan pitcher after Morgan Gilmore.
    ALL-CRAWFORD-NEOSHO-CHEROKEE LEAGUE
    BASEBALL
    FIRST TEAM
    P — Matt Standlee, Frontenac
    P — Blake Vail, Frontenac
    P — Christian Cedeno, Colgan
    C — Dylan Weaver, Riverton
    IF — Brett Macary, Frontenac (U)
    IF — Kyler Cook, Galena
    IF — Nate George, Girard
    IF — Hunter Deckard, Riverton
    OF — Greyson Spriggs, Riverton
    OF — Nick George, Girard
    OF — Nate Grimaldi, Colgan
    Coach of the Year: Bill Sullivan, Frontenac
    SECOND TEAM
    P — V.J. Piccini, Colgan
    P — Nolan Wall, Riverton
    P — Jace Burris, Galena
    C — Bryan Wade, Frontenac
    IF — T.J. McDonald, Riverton
    IF — Blake Barto, Frontenac
    IF — Cody Grilz, Girard
    IF — Javohn Morrill, Columbus
    OF — Bryce Burdette, Frontenac
    OF — Josh Thompson, Southeast
    OF — Colton Gilbert, Colgan
    HONORABLE MENTION
    C — Ryan Cedeno, Colgan
    OF — Trenton Little, Galena
    OF — Dalton Weaver, Riverton
    OF — Gus Brunetti, Frontenac
    P — Zach Miller, Baxter Springs
    IF — Bryan Horgan, Southeast
    P — Jordan Baker, Girard
    C — Kendal Hale, Columbus
    SOFTBALL
    FIRST TEAM
    P — Lindsey Gorham, Frontenac (U)
    P — Alissa Schroeder, Girard
    P — Breanna Mogle, Columbus
    C — Sam Bonner, Frontenac
    IF — Nayna Fields, Frontenac (U)
    IF — Rachel Amershek, Frontenac (U)
    IF — Carly Heatherly, Girard
    IF — Kayla McCully, Baxter Springs
    OF — Jennifer Long, Frontenac (U)
    OF — Hope McLeod, Girard (U)
    OF — Tori Colvin, Southeast
    Coach of the Year — Cassie Buche, Frontenac
    SECOND TEAM
    P — Shelby Mitchell, Riverton
    P — Taylor Frazier, Galena
    P — Ashley Johnson, Girard
    C — Tyler Frazier, Baxter Springs
    IF — Madison Smith, Girard
    IF — Alex Yeoman, Southeast
    IF — Kalee Ewbank, Southeast
    IF — Abbie O’Brien, Colgan
    Page 3 of 4 - OF — Shelby Madden, Baxter Springs
    OF — Ashton Alex, Frontenac
    OF — Amanda McBride, Colgan
    HONORABLE MENTION
    OF — Libby Warrick, Frontenac
    P — Ali Noyes, Colgan
    C — Madison Hull, Riverton
    IF — Hannah Jones, Girard
    C — Kylie Jones, Columbus
    C — Amy Martin, Southeast
    C — Abby Shelton, Galena
    P — Tayler Frazier, Baxter Springs
    CNC LEAGUE RECORDS
    BASEBALL
    Frontenac, 14-0
    Colgan, 12-2
    Riverton, 10-4
    Galena, 6-8
    Baxter Springs, 3-8
    Columbus, 3-9
    Southeast, 3-10
    Girard, 2-12
    SOFTBALL
    Frontenac, 13-1
    Girard, 11-3
    Baxter Springs, 8-6
    Southeast, 8-6
    Riverton, 5-7
    Galena, 5-9
    Columbus, 2-10
    Colgan, 2-10
    The Southeast Kansas League released its All-League selections for baseball and softball on Tuesday.
    Pittsburg nabbed two baseball and three softball nods, while double league champion Fort Scott took six in each sport.
    Pittsburg senior infielder Nick Vacca (first team) and senior outfielder-pitcher Spencer Bernhardt (second team) represented baseball and senior infielder-pitcher Andie Casper (first team) and junior shortstop-pitcher Mercedes Vogel and senior third baseman Alaura Short (second team) softball.
    Fort Scott landed four selections on the first team in each sport — Mason Knopp, Ryan Pickert, Jake Durossette and Ben Labbe (baseball), Hannah Geneva, Delane Gray, Riley Brown and Hannah Tourtillott (softball). Kaleb DeLaTorre and Chase Brown received second team baseball, Kyenne Wade and Shelby Maycumber second team softball.
    Lone SEK League state qualifier (in either sport) Coffeyville baseball earned four nods: Luis Grossi and Grant Newton (first team), Ryan Redington and Bradley Hershey (second team).
    ALL-SOUTHEAST KANSAS LEAGUE
    BASEBALL
    FIRST TEAM
    Fort Scott — Mason Knopp, Ryan Pickert, Jake Durossette, Ben Labbe
    Labette County — Klay Weaver, Austin Yanez, Joey Reeves
    Coffeyville — Luis Grossi, Grant Newton
    Chanute — Brock Gilmore, Kenton Richards
    Independence — Dalton Coda
    Pittsburg — Nick Vacca
    Parsons — Tyler Drisdell
    SECOND TEAM
    Fort Scott — Kaleb DeLaTorre, Chase Brown
    Labette County — Austin Ryan, Braden Anderson
    Coffeyville — Ryan Redington, Bradley Hershey
    Chanute — Jack Martin, Christian Wiltse
    Independence — Courtlan Hayes, Kyle Rinck
    Pittsburg — Spencer Bernhardt
    SOFTBALL
    FIRST TEAM
    Fort Scott — Hannah Geneva, Delane Gray, Riley Brown, Hannah Tourtillott
    Independence — Jordan Sutton, Lexie Wright, Shelby Corn
    Chanute — Sarah Hernandez, Jordan Hartman
    Labette County — Aubrey Kimbrough, Kristen Hennen
    Pittsburg — Andie Casper
    Parsons — Syvauna Hinman-Mitchell
    Coffeyville — Katherine Stringer
    SECOND TEAM
    Fort Scott — Kyenne Wade, Shelby Maycumber
    Page 4 of 4 - Independence — Amanda Freeman, Baylee Allison
    Chanute — Sara Methvin, Ashton Cooper
    Labette County — Molly Stevenson, Rachel Stevenson
    Pittsburg — Mercedes Vogel, Alaura Short
    Parsons — Logan Shelton
      • calendar