|
|
|
Morning Sun
  • One more basketball game for area seniors

  • Sunday afternoon will bring together 41 of the best Southeast Kansas high school senior basketball players for the seventh annual KSEK/KLKC Via-Christi All-Star Basketball Games at the St. Mary's Colgan Fieldhouse. The girls contest gets the party started at 1 p.m. and the boys game tips immediatel...
    • email print
  • Sunday afternoon will bring together 41 of the best Southeast Kansas high school senior basketball players for the seventh annual KSEK/KLKC Via-Christi All-Star Basketball Games at the St. Mary's Colgan Fieldhouse.
    The girls contest gets the party started at 1 p.m. and the boys game tips immediately after. Three-point shooting contests (boys and girls) and a slam dunk contest will also take place for bragging rights and fan entertainment.
    On the girls side, Girard and Pittsburg will each be represented by two players — Hadyn Herlocker and Hope McLeod for Girard, Alaura Short and Lizzy Willis for Pittsburg. Herlocker and Short play for Team KSEK with McLeod and Willis for Team KLKC. Will McLeod, one of the top on-ball defensive players in the area, guard Herlocker, the best scorer in the area?
    Questions like that give the games intrigue and storylines.
    Other Crawford-Neosho-Cherokee League representatives in the game include Nina Spence and Ashleigh Grimes of Baxter Springs. Spence will join Herlocker and Short on Team KSEK, Grimes will join McLeod and Willis on Team KLKC.
    Hannah Tourtillott, another solid on-ball defender, will represent Class 4A third-place finisher Fort Scott, playing on Team KSEK.
    The boys side features several players from state tournament qualifiers: Tanner McNutt and Noah Thornbrugh of Humboldt, Dyson Dechant of St. Mary's Colgan, Kyle Hammond of Crest, and Heath Hoffmeister and Alex Steinle of Independence.
    Other high school teammate pairs selected include hometown kids Tanner Ellis and FeDor Lomax of Pittsburg and Greyson Spriggs and Dylan Weaver of CNC League champs Riverton.
    Unlike every other pair, McNutt and Thornbrugh will both play on Team KSEK.
    Players selected represent the Southeast Kansas, the CNC, the Three Rivers and the Tri-Valley leagues.
    Past girls' selections include Bailey Waugh (Pittsburg State basketball), Kendra Frazier (Missouri basketball), Bridgette Kendricks (Buffalo/Pitt State basketball and track & field), Alysha Poteat (Cowley CC/Missouri Southern softball), Ashley Spencer (Cowley CC/Kansas softball), Stevi Schultz (Washburn basketball), Jolee Sharp (FSCC/Missouri Southern basketball), Emily Barto (Cowley CC/Emporia State volleyball and basketball), Katie Hayes (Kansas rowing), Kristina Willis (Pitt State basketball), Abbie Smith (Pitt State volleyball), Cheslyn Mitchell (Pitt State softball), Morgan Westhoff (Pitt State basketball) and Skyler Muff (UMKC volleyball).
    Past boys' selections include Mitch Rolls (Colgate), Zac Dickey (Oklahoma State/FSCC/Pitt State football), C.J. Fondren (FSCC football), Ethan Cordray (Coffeyville CC/Pitt State basketball), Blake Wilson (Friends basketball), Brock Borovetz (Kansas Wesleyan basketball) and Brannon Green (FSCC/Oklahoma football).
    KSEK/KLKC Via-Christi All-Star Basketball Games
    GIRLS
    Team KSEK
    Hannah Tourtillott, G, Fort Scott
    Nina Spence, G, Baxter Springs
    Jaymie Nesbitt, G, Oswego
    Kylie Ewing, F, Independence
    Shelby Trout, G, Chanute
    Page 2 of 2 - Baylea White, F, Jayhawk-Linn
    Jamie Jackson, G, Chetopa
    Hadyn Herlocker, G, Girard
    Alaura Short, F, Pittsburg
    Michaela O'Brien, F, Labette County
    *Bricynn Johnson, F, Oswego
    Team KLKC
    Ashleigh Grimes, G, Baxter Springs
    Bethany Barlow, G, Caney Valley
    Kailey Cleaver, G, Erie
    Hope McLeod, G, Girard
    Sadie Atkins, F, Labette County
    MacKenzie Dunbar, F, Riverton
    Brenna Olson, G, Chanute
    Lizzy Willis, F, Pittsburg
    Abbie Herkelman, F, Coffeyville
    Karesa Lewis, G, Pleasanton
    BOYS
    Team KSEK
    Tanner McNutt, G, Humboldt
    Brock Gilmore, F, Chanute
    Jake O'Brien, F, St. Paul
    Dylan Weaver, F, Riverton
    Tanner Ellis, G, Pittsburg
    Dontae Johnson, G, Labette County
    Kyle Hammond, G, Crest
    Johnathan Stark, G, Fort Scott
    Heath Hoffmeister, F, Independence
    Noah Thornbrugh, F, Humboldt
    Team KLKC
    Brandon Voth, F, Fredonia
    Greyson Spriggs, G, Riverton
    Justice Baird, G, Neodesha
    Dyson Dechant, F, Colgan
    Tanner McIntosh, G, Caney Valley
    Craig Beachner, G, Parsons
    Blake Barto, F, Frontenac
    Brenton Esslinger, F, Uniontown
    Alex Steinle, F, Independence
    FeDor Lomax, F, Pittsburg
    *Selected but injured.
      • calendar