2012 Kansas Shrine Bowl

Saturday, July 28 (Emporia)

2012 Rosters

WEST

Luke Bean, Kapaun Mt. Carmel

2012 Kansas Shrine Bowl
Saturday, July 28 (Emporia)
2012 Rosters
WEST
Luke Bean, Kapaun Mt. Carmel
Zach Binder, Hays
Deante Burton, Manhattan
Bradyn Butcher, Bishop Carroll
Dillon Call, Derby
Joey Capul, Garden Plain
Andrew Casey, Plainville
Colborn Couchmen, Scott Community
Jacob Davis, Wichita Northwest
B.J. Dean, Pratt
Derrick Decker, Rose Hill
Jacob English, Beloit
Tanner Fisher, Buhler
Trey Hallman, Dodge City
Jordan Hart, McPherson
Jared Herl, Ellis
Truitt Kuhlmann, Smith Center
Colten Lissolo, Hugoton
Gabe Luna, Garden City
Jarrod Nickelson, Clearwater
Darius Peterson, Salina South
Matt Reed, Wichita Heights
Kole Schankie, Madison
Joe Schrock, Trinity Catholic
Matt Seiwert, Conway Springs
Collin Sexton, Abilene
Bradan Smith, Wichita Southeast
Joel Struckhoff, Thunder Ridge
Trent Stucky, Sedgwick
Tayler Stull, LaCrosse
Najahaun Tipton-Wylie, Hutchinson
Tyler Uselton, Great Bend
Cody Weston, Maize South
Dominik White, Junction City
Coaches: head coach Brian Hill (Garden City), Brandon Clark (Derby), Ryan Cornelson (Hays), Greg Slade (Rose Hill), Matt Biehler (Conway Springs), Jon Webster (LaCrosse).
EAST
Broc Bennett, Pittsburg
Jayden Bowen, Crest
Anthony Buffalomeat, Lawrence
Zach Callahan, Mill Valley
Jared Douglas, Olathe South
Dan Durbin, Fort Scott
Alex Forslund, SM South
Garrett Fugate, Blue Valley Northwest
Justin Fulks, Blue Valley
Derek Gifford, Emporia
Michael Glatczak, Centralia
Brandon Goodman, Paola
Zach Gougler, Galena
Cody Heiman, B&B
Tyson Holmes, Shawnee Heights
Tyus Jacob, Topeka
Ivory Kelly, Parsons
Austin Mendenhall, Neodesha
Connor Middleton, Olathe Northwest
Timmy Miller, Riverside
Logan Miner, Rock Creek
Logan O’Dea, Wellsville
Callaway Schmidt, Lawrence Free State
Quinton Schooley, Chanute
Tanner Staats, Paola
Greg Snell, Eudora
Gage Steckel, Rossville
Austin Veach, Doniphan West
Nick Walsh, Lyndon
Marcus Williams, Gardner-Edgerton
Michael Williams, Olathe East
Thomas Wittman, Hayden
Coaches: head coach Steve Buhler (Rossville), Todd Dain (Olathe Northwest), Jason Swift (Shawnee Heights), Mike Dumpert (Paola), Mike Beam (Rock Creek), Scot Koranda (Riverside).

Area Selections (1974-2012)
1974
Duane Davis, McCune
Buddy Kihm, Chanute
Paul Norris, St. Paul
Rudy Polchlopek, Pittsburg
Ron Yartz, Arma
1975
Brad Bradshaw, Pittsburg Colgan
Kevin Coe, Fort Scott
Terry Davis, Independence
Tom Dayton, Pittsburg Colgan
Rod Earnest, Jayhawk-Linn
Richard Edwards, Galena
Jeff Goble, Pittsburg
Robb Hill, Fort Scott
David Monroe, Independence
1976
Richard Elliott, Fort Scott
Rick Gallagher, Pittsburg Colgan
Tim James, Pittsburg Colgan
Darrell Scourten, Coffeyville
Terry Wallace, Parsons
Dave Wutke, Girard
1977
Wade Cares, Parsons
Charles Chandler, Parsons
Rod Cox, Pittsburg
Brett Geneva, Fort Scott
Glen Hughes, Coffeyville
David Lawrence, Parsons
Mark Lee, Coffeyville
Ron McMunn, Altamont
Randy Rodich, Pittsburg
1978
Bob Hanna, Coffeyville
Tony Kastl, Jayhawk-Linn
Chris Toburen, Pittsburg
1979
Alvin Robertson, Pleasanton
Kerry Sachetta, Columbus
1980
Anthony Boggs, Independence
Mike McLeod, Girard
1981
David Bruenjes, Frontenac
Steve Siebuhr, Columbus
Steve Vanzant, Pittsburg
1982
John Martel, Pittsburg
Steven Nave, Coffeyville
Chip Schuler, Independence
1983
Charles Goodknight, Independence
Dave Harlin, Independence
Doug Medford, Pittsburg
Bryan Simoncic, Frontenac
1984
Mark Bolinger, Pittsburg
John Lawrence, Parsons
Mark Pitzer, Pittsburg
Aaron Waltrip, Pittsburg
Monte Weathers, Riverton
Jim Wright, Coffeyville
1985
Gene Dayton, Pittsburg Colgan
Rob Murphy, Pittsburg Colgan
Tim Ridgeway, Parsons
Steve Simoncic, Pittsburg
Greg Strathe, Parsons
Mike Taylor, Iola
Mark Wisner, Pittsburg
1986
Thomas Bailey, Altamont
Preston Casurole, Coffeyville
Fred Francis, Pittsburg
David Gordon, Independence
Brian Humble, Girard
Sonny Manley, Chanute
Tim Russell, Chanute
Jeff Sullivan, Pittsburg Colgan
1987
Terry Adamson, Girard
Russ Bowen, Parsons
Colin Colbert, Coffeyville
Scott Pullan, Pittsburg
Kyle Schenker, Oswego
Tim Sinclair, Iola
Dan Smedra, Chanute
Kevin Verdugo, Pittsburg
Kevin Ward, St. Paul
1988
Dan Goodwin, Chanute
Matt McLane, Pittsburg
Brian Pinamonti, Pittsburg
Jason Sinn, Fort Scott
David Wheat, Parsons
Kraig Winter, St. Paul
1989
Doug Bullard, Galena
Todd Hafner, Frontenac
Aaron Haynes, Coffeyville
Marvin Jackman, Marmaton Valley
Larry Kress, Iola
Tim Ward, St. Paul
Brad Woodworth, Parsons
1990
Ryan Gossett, Chanute
Kent Houk, Marmaton Valley
Brian Hutchins, Pittsburg
Ryan North, Riverton
D.J. O'Connor, Coffeyville
Chad Ullom, Coffeyville
1991
Mark Barnhart, Chanute
Brent Basore, Pleasanton
Serone Boyd, Fort Scott
Cedric Colbert, Coffeyville
Chester Cole, Parsons
Jason Hipfl, Frontenac
Ryan Keith, Pittsburg
David Lawson, Marmaton Valley
Brian Nutt, Parsons
Trenton Ropp, Fort Scott
Kent Shorten, Pittsburg
1992
Andy Babcock, Chanute
Justin Buckley, Chetopa
Bob Goltra, Fort Scott
Mike John, Pittsburg
Chris Jones, Parsons
Junior Neal, Riverton
Jared Smith, Pittsburg
1993
Mike Bean, Girard
Stony Floyd, Independence
Jarrett Grosdidier, St. Paul
Parnell Hickerson, Parsons
Jacob Larison, Riverton
Petie Marrone, Frontenac
Jeff Rahm, Pittsburg
Rob Townsend, Girard
Andrew Wilson, Pittsburg
1994
Eric Beebe, Riverton
David Bond, Labette County
Darrin Bridwell, Frontenac
Calvin Green, Parsons
Travis Mattox, Erie
Scott Morris, Erie
Keith Newbery, Pittsburg
Dan Shireman, Girard
1995
Tildon Burns, Frontenac
Ryan Close, Pittsburg
Nathan Cowan, Girard
Corey Grosdidier, St. Paul
Dustin Meza, Independence
Matt Pinamonti, Pittsburg
1996
Jay Alexander, Independence
Ryan Flynn, Parsons
Chris Gab, Independence
Matt Harris, Fort Scott
Zach Martin, Riverton
Shad Meier, Pittsburg
Dale Shireman, Girard
Jason Slaughter, Pittsburg
1997
Kyle Broyles, Pittsburg
Shane Collins, Pittsburg
Cameron Daniel, Baxter Springs
Ross Hetlinger, Parsons
Matt Karleskint, Fort Scott
Iassce Lawrie, Independence
Chris Loch, Galena
Pat McNally, Pittsburg Colgan
Ben Niggeman, Girard
Travis Stepps, Fort Scott
1998
Mark Broyles, Pittsburg
Brad Clutter, Girard
Justin Cook, Erie
Dave Guinotte, Chanute
Aaron Hight, Riverton
Luke Huerter, Colgan
Josh Lawson, Pittsburg
Zeb Mingori, Frontenac
Kody Thexton, Colony-Crest
Jesse Vachon, Fort Scott
1999
Tim Adam, Pittsburg
Matt Bloomfield, Fort Scott
Josh Hays, Fort Scott
Adam Meier, Pittsburg
Levi Neville, Uniontown
B.J. Pruitt, Fort Scott
2000
Romon Barber, Pittsburg
B.J. Harris, Girard
Clark McCracken, Fort Scott
Ryan Vernon, Fort Scott
Jacob Viets, Independence
Casey Warlop, Pittsburg
Darvin Willard, Fort Scott
2001
Nathan Baker, Parsons
Nick Barrows, Fort Scott
Clint Callanan, Girard
Brad Cole, Galena
Isaiah Grace, Fort Scott
Tim Harris, Pittsburg
Josh Lattimer, Fort Scott
Daniel Peterson, Pittsburg
Doug Schibi, St. Paul
Pat Schiefelbein, Colgan
Nick Smith, Colgan
Travis Stephens, Frontenac
Joe Taylor, Colgan
2002
Eric Clawson, Colgan
Todd Foxx, Fort Scott
Jim Holland, Pittsburg
Chris Horn, Coffeyville
Brad Hriber, Frontenac
Paul LaPota, Coffeyville
Luke Logan, Coffeyville
Kyle Martin, Frontenac
Dylan Meier, Pittsburg
Dustin Mengarelli, Girard
Brian Sandon, Independence
Troy Sayler, Colgan
2003
Jason Clark, Pittsburg
Nick Dellasega, Colgan
T.J. Franklin, Girard
Joseph Lattimer, Fort Scott
Zach Lehman, Girard
Eric Peterson, Fort Scott
Michael Pope, St. Paul
Scot Schiefelbein, Colgan
2004
Kenny Blancho, Colgan
Andrew Brinkman, Parsons
Caleb Farabi, Colgan
Gabe Halsey, Fort Scott
Seth Newton, Girard
Josh Paoni, Girard
Mark Smith, Colgan
2005
Chad Ammons, Fort Scott
Brad Bilby, Coffeyville
Martin Burke, Baxter Springs
Dan Dellasega, Colgan
Kenny Maus, Colgan
Kerry Meier, Pittsburg
2006
Stephen Doherty, Fort Scott
Matt Glades, Galena
Kunle Kola, Pittsburg
Nathan Oehlert, Chanute
Travis Ratliff, Chanute
Jeff Smith, Colgan
Jason Toms, Pleasanton
2007
Austin Bramen, Chanute
Isaac Cook, Frontenac
Chad Hays, Uniontown
Kiara Jones, Pittsburg
Jacob Lattimer, Fort Scott
2008
Mitch Albright, Galena
Tyler Bennett, Girard
Gavin Cole, Marmaton Valley
Chris Duggins, Pleasanton
Jeremiah Fleming, Colgan
Tony Karleskint, Fort Scott
Tino King, Colgan
Cody Moore, Columbus
Coltyn Seifert, Riverton
Jacob Wilson, Pittsburg
2009
Ty Blanchard, Chanute
Garret Ericson, Marmaton Valley
Todd Johnston, Colony-Crest
Fred Sellars, Pittsburg
Chas Smith, Colgan
Ethan Speicher, Independence
Mitchell Stoughton, Fort Scott
Chase Williams, Riverton
2010
Troy Albright, Galena
Matt Bollig, Chanute
Tank Burns, Columbus
Brannon Green, Labette County
Regan Kays, Colgan
Micah Smith, Colony-Crest
Keenan Soles, Pittsburg
Kyler Thompson, Iola
Matt Tyree, Riverton
2011
D.J. Ball, Parsons
Eric Bowman, Chanute
Jordan Elliott, Pittsburg
Daniel Humble, Colgan
2012
Broc Bennett, Pittsburg
Jayden Bowen, Crest
Dan Durbin, Fort Scott
Zach Gougler, Galena
Ivory Kelly, Parsons
Quinton Schooley, Chanute

Local golf
Jim Green recorded an ace Wednesday morning of Hole No. 3 of the Four Oaks Golf Course, using a gap wedge on the par-3. Bill Fawcett, Joe Wachter, Lou Reineri and Moose Morconi witnessed the ace.

On the Radio
Pro baseball, Kansas City Royals at Seattle Mariners, 8:30 a.m. (KKOW 860 AM)

Quote of the Day
Who says there’s an unemployment problem in this country? Just take the five percent unemployed and give them a baseball stat to follow.
— former St. Louis Cardinals and Pittsburgh Pirates outfielder Andy Van Slyke (Baseball Almanac)