1A-2A-3A-4A State Cross Country Championships, Wamego

2A Girls - Individual

1. Jenna Farris, Lincoln, 15:33

2. Jenna Snell, Ellinwood, 16:08

3. Brooke Fisher, Pratt-Skyline, 16:18

4. Paige Wells, Leoti-Wichita County, 16:21

5. Kendra Pfannenstiel, Ness City, 16:25

6. Leslie VanLoenen, Hill City, 16:25

7. Taylor Gabel, Ness City, 16:31

8. Emma Huskey, Lincoln, 16:46

9. Tracie Thibault, Salina-Sacred Heart, 16:49

10. Lauren Carter, Elkhart, 16:50

50. Rachel Farmer, St. Mary’s Colgan, 18:14

59. Alex Wachter, Colgan, 18:42

1A-2A-3A-4A State Cross Country Championships, Wamego
2A Girls - Individual
1. Jenna Farris, Lincoln, 15:33
2. Jenna Snell, Ellinwood, 16:08
3. Brooke Fisher, Pratt-Skyline, 16:18
4. Paige Wells, Leoti-Wichita County, 16:21
5. Kendra Pfannenstiel, Ness City, 16:25
6. Leslie VanLoenen, Hill City, 16:25
7. Taylor Gabel, Ness City, 16:31
8. Emma Huskey, Lincoln, 16:46
9. Tracie Thibault, Salina-Sacred Heart, 16:49
10. Lauren Carter, Elkhart, 16:50
50. Rachel Farmer, St. Mary’s Colgan, 18:14
59. Alex Wachter, Colgan, 18:42

3A Boys - Individual
1. Austin Bogina, Northeast, 16:31
2. Joel Allen, Hillsboro, 16:33
3. Josh Rankin, Ellsworth, 17:13
4. Jordan Speed, Wichita-The Independent, 17:29
5. Zach Hartwell, Norton Community, 17:29
6. Jordan Hett, Marion, 17:30
7. Zach Wolken, Wichita-The Independent, 17:33
8. Garrett Daugherty, Minneapolis, 17:34
9. Tyler Roberts, Sterling, 17:41
10. Kyle Stromgren, Osage City, 17:42

4A Boys - Individual
1. Evan Landes, Mulvane, 16:08
2. Troy Weiss, Baldwin, 16:35
3. Hudson Philip, Wamego, 16:46
4. Heber Jimenez, Hugoton, 16:50
5. Josh Whittaker, Santa Fe Trail, 16:56
6. Ethan Hartzell, Baldwin, 16:56
7. Nick Lockwood, Mulvane, 16:57
8. Angel Vasquez, Desoto, 17:00
9. Austin Sturdy, Clay Center, 17:03
10. Casey Nightengale, El Dorado, 17:06
18. Trevor Summers, Chanute, 17:28
19. Drew Baum, Labette County, 17:29
20. Jacob Spence, Baxter Springs, 17:30
22. Roman Yocham, Iola, 17:39
46. David Geren, Labette County, 18:12
72. Seth Blackburn, Labette County, 19:00
102. Zach Burke, Labette County, 20:36
103. Jake Saye, Labette County, 21:03

4A Boys - Team
1. Baldwin, 66
2. Mulvane, 89
3. Hugoton, 110
4. Clay Center, 137
5. Wamego, 158
6. Ulysses, 160
7. Paola, 171
8. Santa Fe Trail, 174
9. Labette County, 181
10. Desoto, 211

4A Girls - Individual
1. Molly Milbourn, El Dorado, 15:02
2. Emilea Finley, Colby, 15:32
3. Cheyenne Becker, Pratt, 15:37
4. Bridgette McCormick, Lenexa-St. James, 15:39
5. Michaela Bauer, Girard, 15:53
6. Alexa Van Lerberg, Lenexa-St. James, 15:54
7. Elizabeth Sigvaldson, Baldwin, 15:54
8. Courtney Monzon, Concordia, 15:55
9. Katrina Kaus, Colby, 15:57
10. Lacey Erickson, Desoto, 16:02
14. Paige White, Baxter Springs, 16:13
29. Hadyn Herlocker, Girard, 16:51
64. Kaitlyn Dispensa, Chanute, 17:58
69. Morgan Olson, Chanute, 18:09
73. Mary Harsch, Chanute, 18:25
90. Melissa Adkins, Chanute, 19:18
91. Audrey Bolt, Chanute, 19:22
97. Shyla Bentley, Chanute, 20:10

4A Girls - Team
1. Baldwin, 58
2. Desoto, 105
3. Concordia, 111
4. Winfield, 112
5. Wamego, 156
6. Paola, 157
7. Colby, 165
8. El Dorado, 179
9. Lenexa-St. James, 188
10. Rose Hill, 207
11. Santa Fe Trail, 250
12. Chanute, 294

5A-6A State Cross Country Championships, Lawrence
5A Girls - Individual
1. Morgan Wedekind, Valley Center, 15:09
2. Kaelyn Balch, Wichita-Carroll, 15:14
3. Bailee Cofer, St. Thomas Aquinas, 15:45
4. Katherine Dillard, Wichita-Carroll, 15:50
5. Rubi Torres, Great Bend, 15:57
6. Mira Reichengerger, Wichita-Carroll, 16:07
7. Libby Reazin, Aquinas, 16:14
8. Shelby Marten, Valley Center, 16:16
9. Betsy Donahue, Aquinas, 16:20
10. Shannon Ahlstedt, Newton, 16:25
51. Hannah Carrier, Pittsburg, 17:37